Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Последние новости
Последние новости
Кто ест кто
12.10.2011р.

С подачи Госагентства лесных ресурсов Украины с начала сентября...

На гослесах Латвия заработала более 50 миллионов латов
04.07.2011р.

В 2010 году оборот компании, управляющей государственными лесами предприятия...

Что представит компания Wood-Mizer на выставке DREMA в Познани, 29 марта – 1 апреля
09.03.2011р.

Компания Wood-Mizer сообщает, что на выставке DREMA в польском городе Познань впервые...

Трелевочные захваты
16.02.2011р.

Одним из самых эффективных средств для сбора и подтрелевки древесины, являются,...

Нова вартість послуг порталу
08.02.2011р.

З 15 березня зросте вартість послуг порталу, а також буде введено ліміт на...

Опрос
Опрос
Опрос

Мораторий на вывоз кругляка хотят отменить, а в Вы за или против?

Ваш помічник
Ваш помічник
3935
21.02.2008р. |
Клонуванням у лісах зайнялися на Рівненщині

Кандидат сільськогосподарських наук Ніна Волошинова поєднує наукову роботу в Рівненському природному заповіднику з викладанням генетики і селекції в Березнівському лісовому коледжі. Майбутнім лісівникам науковець пропагує ідею: продуктивність наших лісів можна і треба підвищити принаймні на 20 відсотків за рахунок селекційних методів. Про плюсові дерева і клони на Поліссі дослідниця поділилася думками з читачами “Рівненської газети”.

— Пані Ніно, вибачте за дилетантське запитання, але навіщо науковцям сушити голову над підвищенням “врожайності” лісу, коли в Україні чекають заліснення мільйони гектарів пустуючих земель?

— Наша країна лісодефіцитна. Тому крім заліснення до науково обґрунтованих норм 20 відсотків її території, лісова галузь має допомогти природі збільшити віддачу деревини з гектара. Рівненські лісівники у співпраці з науковцями одними з перших в Україні приступили до відновлення лісів за рахунок використання сортового насіння і посадкового матеріалу з високими спадковими ознаками. Результати наших досліджень показують, що при незначних додаткових затратах продуктивність наших лісів можна збільшити принаймні на 20 відсотків, поліпшити якість деревини, підвищити біологічну стійкість і захисні функції насаджень. На жаль, постійна лісонасіннєва база області в загальному масиві Держлісфонду Рівненщини становить поки що менше одного відсотка.

— Яким способом вирощуються дерева-“акселерати”?

— Практикуються два підходи: вирощування посадкового матеріалу з насіння плюсових дерев і клонування, тобто щеплення живцями, як у садівництві. Плюсове дерево — це найкраще дерево, відібране для насінництва і подальшої селекції за кількома господарсько-цінними ознаками. За висотою такі дерева перевищують середні показники деревостану не менш ніж на 10 відсотків, а за діаметром не менш ніж на 30. Звертається ще увага на рівність стовбура, висоту очищеності його від гілок, довжину живої крони, її форму, проекцію, тип кори, колір, ступінь тріщинуватості. Не думайте, що всі дерева, якими ви любувалися в лісі, належать до таких. У лісах Рівненщини ми відібрали до плюсових 136 сосон, 117 дубів, 13 черешень, по 3 ясени і модрини європейської і всього одну ялину. Насіння сосни висушуємо в домашніх умовах, а далі всі роботи ведуться за відпрацьованою в лісівництві технологією. Але зверніть увагу: витрати селекційного насіння при посівах на розсадниках зменшуються в шість разів, а кількість сіянців при створенні лісових культур — у чотири рази! З клонами дещо складніше. Щеплення виконується кількома способами: дуба — вприклад, врощіп і в “мішок” за кору, а сосни — серцевиною на камбій. Щеплені саджанці висаджуються в поліетиленові контейнери без дна в теплицях, а вже зміцнілими переносяться на плантації.

— І як же почуваються в наших лісах клони і їхнє потомство?

— Відмінно! Є дерева, які за енергією росту перевищують звичайні насадження майже в півтора раза, а головне — щеплені саджанці і вирощені сіянці елітного насіння плюсових дерев передають підвищені спадкові якості. У Сарненському, Зарічненському, Млинівському, Дубенському, Остківському лісгоспах закладено клонові насіннєві плантації сосни на десятках гектарів. В Острозькому лісгоспі успішно практикують селекційні роботи в культурі дуба. Відрадно, що інтереси науковців і практиків збігаються. До речі, більшість спеціалістів у лісовому господарстві Рівненщині — березнівські випускники. І ми сьогодні не просто експериментуємо, а цілеспрямовано працюємо над якісним поліпшенням лісових насаджень. Звичайно, для докорінного якісного поліпшення деревостанів треба праця кількох поколінь і величезні кошти. Але ми вже сьогодні садимо “внуків” плюсових дерев.

— А чи не цікавились науковці колекцією акліматизованих дерев у Березнівському державному дендропарку: можливо, деякі просяться на наші лісові простори?

— Так, нас уже зацікавило потомство від модрини європейської і японської, яке має багато виграшних ознак. Варто закласти випробні плантації для подальшого впровадження. А от береза карельська уже показала добрий ріст у лісових насадженнях, як гарний матеріал для меблевої промисловості, хоч за рисунком її треба ще відбирати в популяції Тут треба тільки врахувати, що природа все мудро відпрацювала і врівноважила, і успіх буде тільки тоді, коли їй допомагати за її ж природними законами. Ось спробували в Карпатах смереку з високогір’їв опустити вниз — насадження стали переслідувати хвороби і навіть всихання. Так що мічурінський заклик: не чекати милості від природи, а брати їх, тут недоречний, тому що антинауковий.

— До речі, всихання помітне і в наших лісах. У чому причина?

— Є цілий ряд причин, які залежать як від кліматичних змін, так і умов ґрунтового середовища. Мені доводилось спостерігати цікаве явище: кількасотлітні дуби всихали, в той час як молоде потомство буйно йшло вгору. Виявилось, що коренева система старшого покоління була сформована в умовах перезволоження і з опусканням рівня ґрунтових вод вона не забезпечує дерево живленням. Виною є непродумана меліорація на Поліссі, збільшення водозабору і випаровування вологи під час усе частіших і нехарактерних для нашої зони спек. Молоді ж деревця формують корінь навздогін за вологою. В лісовому господарстві проведено лісонасіннєве районування, уточнено сітку культур, і можна з упевненістю передбачати, дерева яких порід як і де себе поведуть. Сучасним лихом для життя лісу стала коренева губка, через поширення якої дерева можуть всихати на великих ділянках. Допомагає рекомендація науковців висаджувати хвойні культури впереміш з листяними. В умовах Полісся, крім того, хвойні і листяні дерева жовтіють і навіть усихають, бо масово пошкоджуються хрущами. Однак дієві хімічні засоби боротьби навіть враженим хворобою деревам продовжують життя на десятки років.

— Чи не можна додатково стимулювати ріст клонів і плюсових дерев за допомогою хімії?

— Ми пробували застосовувати повне мінеральне добриво разом з мікроелементами для стимулювання врожайності в клонів сосни, заробляючи в ґрунт на початку вегетації раз на три-чотири роки. Ефект наочний. Кількість шишок навіть у неврожайні роки збільшується на 60-80 відсотків. А у врожайні — вдвічі-тричі! Помітний приріст і деревини. Але вести мову про хімізацію лісового господарства в масовому порядку сьогодні рано з економічних міркувань.

Спілкувався Петро ЖЕЛІНСЬКИЙ

http://www.gazeta.rv.ua/

Теги и ключевые фразы
Вищначення врожаю насіння методом облікових площадок, продам кору сосни рівне, Щеплення дуба, Щєплення дуба, щепленя дуба в пакет, плюсове дерево, Плюсове дерево це, плюсове дерево, визначення врожаю насіння методом облікових площадок, щеплення лісових дерев
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати   Інші статті
18.03.2011р.

Достатніх обсягів лісосировини й справедливої ціни на неї!

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство лісових ресурсів України, не тільки не спрямовані на підтримку вітчизняного виробника, а й загрожують руйнівними наслідками для деревообробної та меблевої галузей країни

08.02.2011р.

"Прямих договорів не буде" 2

Інтервю журналу "Бізнес" з головою Державного агентства лісових ресурсів України Віктором Сівцем. Тут ви зможете дізнатися про плани і стратегії новосформованого органу влади

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При использовании материалов ссылка на www.derevo.info (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.
kremen-decor.com.ua