Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Последние новости
Последние новости
Кто ест кто
12.10.2011р.

С подачи Госагентства лесных ресурсов Украины с начала сентября...

На гослесах Латвия заработала более 50 миллионов латов
04.07.2011р.

В 2010 году оборот компании, управляющей государственными лесами предприятия...

Что представит компания Wood-Mizer на выставке DREMA в Познани, 29 марта – 1 апреля
09.03.2011р.

Компания Wood-Mizer сообщает, что на выставке DREMA в польском городе Познань впервые...

Трелевочные захваты
16.02.2011р.

Одним из самых эффективных средств для сбора и подтрелевки древесины, являются,...

Нова вартість послуг порталу
08.02.2011р.

З 15 березня зросте вартість послуг порталу, а також буде введено ліміт на...

Опрос
Опрос
Опрос

Мораторий на вывоз кругляка хотят отменить, а в Вы за или против?

Ваш помічник
Ваш помічник
3931
07.11.2007р. |
Перлини лісу – платани

Платани – легендарне сімейство деревних порід, що має 1 рід та 6-7 видів. Ці дерева-велетні можна знайти на обох півкулях нашої планети – західній і східній. Залежно від ареалів, платани об’єднані у секції: західну (Північна Америка) і східну (Середня Азія, Середземномор’я, Балкани, Мала Азія).

Ще в давнину платанами захоплювалися греки, перси та римляни і вирощували їх всюди, називаючи “перлинами Сходу”. Деякі з дерев мають власні найменування, наприклад, ті, що ростуть в ущелині Копетдагу, – називаються “Сім братів”: досягають висоти близько 40 м, довжини кола стовбуру – до 18 м. Патріарх, що живе на острові Крит, досяг віку 2300 років. Стародавні, здичавілі насадження, культура яких нараховує декілька тисячоліть, розкидані по всій “теплій” зоні, від Атлантики до Гімалаїв, тому важко визначити їх первісний природний ареал та кількість видів. Деякі ботаніки нараховують 10 видів, приймаючи проміжні варіанти за корінні. За сучасною класифікацією маємо родоначальників: платан східний та платан західний. Далі йдуть природні гібриди: платан кленолистий (P. acerifolia), платан клиноподібний (P. cuneata),платан пальчатий (P. digitata), платан іспанський (P. pinsapo),платан Cутнера, платан Кельзея, платан виноградолистий, платан ліквідамбаролистий.

В Україні, зокрема Закарпатті, платани інтродуковані давно. Вважається (за даними С.С. Фодора), що їх завезено з Італії в 1610 році. Найбільш перспективний в наших умовах – платан кленолистий (гібрид східного і західного), як менш чутливий до морозів (до –25-30оС), невибагливий до ґрунтів (добре росте на вологих і сухуватих, кислих і лужних). Його можна культивувати до межі 600 м над рівнем моря.

Господарчо-цільове призначення – різноманітне. Це, перш за все, ландшафтно-декоративні, рекреаційні посадки, арборетуми , лісопарки. Доцільні й промислові культури. За своїми фізико-механічними властивостями, деревина платану годиться на меблі.

В Мукачівському держлісгоспі платани пройшли повну натуралізацію. Успішно ростуть в звичайних виробничих культурах поряд з аборигенними породами. З 1957 року насаджено понад 30 гектарів. Дерева стрункі, як кажуть, високотоварні, обіцяють належний вихід ділової деревини, ростуть в давно зімкнених деревостанах. Розробляючи типи лісокультур та схеми змішування, Закарпатська лісодослідна станція врахувала світовий досвід вирощування цієї благородної породи. Річ у тім, що ніде в світі платани не ростуть в суцільних лісових масивах, в суміші з іншими місцевими породами. Вони полюбляють сусідство собі подібних. Отож і ми вирощуємо їх в чистих куртинах, кулісах, групах, з широкими міжряддями (2-3 м). Додаємо домішку (не менше 50 процентів) плодоягідних, плодонасіннєвих, горіхоплідних та інших (черешня, груша, яблуня, каштан їстівний, горіх чорний та сірий, горобина домашня), а також цінних чагарників (мушмула германська, кизил, ліщина, фундук). Створюємо своєрідні лісосади. Технологія і агротехніка різна, залежить від категорії ділянок. Найбільш доцільними виявилися невкриті лісом площі, де можна зробити суцільний обробіток ґрунту (оранку), із застосуванням потужних агрегатів (тоді вони у нас ще були). Вводити платани на поновленні частково вирубки, де вже поселилися бучки та ялички, на нашу думку, недоцільно.

Співробітники Закарпатської лісодослідної станції розробили досконалу агротехніку вирощування посадкового матеріалу. Незважаючи на досить високу анемофільність (здатність запилюватись вітром), знайти якісне насіння платанів проблематично. За межами природного ареалу в платана розвинута партеноспермія. Пустого насіння в запліднених, сформованих головках занадто багато (80-90%). При звичайному вирощуванні у відкритому ґрунті схожість не перевищує 10-15%. Надмірне збільшення норми висіву, начебто вирішує проблему, але порушує баланс витрат.

У результаті численних експериментів і дослідів вдалось знайти оптимальний технологічний варіант: грядкові посіви під плівкою або в парниках з попереднім намочуванням в теплій воді. Як це робилось? Насіння намочували три доби, з щоденною заміною води (аби запобігти бродінню). Далі відціджене від води і провітрене насіння висівали в широкі, поглиблені рядочки на заздалегідь підготовлених грядках. Субстрат – гумусований, підстилочний лісовий дрібнозем у суміші з пісковим намулом і торфом. Цією ж сумішкою присипали висіяне насіння в рядках та прикривали плівкою на тиждень. Перші сходи з’явилися на 4-5 день, а у відкритому ґрунті – тільки на 12-14 день. Сіянці в другому варіанті були кволими, недорозвиненими, не зважаючи на те, що обидві ділянки щоденно поливалися впродовж цілого місяця. Треба відзначити ще одну важливу подробицю, без якої працю можна звести нанівець: слід своєчасно зняти плівку з грядок, щоб не “зварити” ніжні сходи. Сіяти треба теплої пори, під час перших весняних дощів, на початку травня. До цього заготовлене насіння зберігається в сухих паперових мішках. Заготовку насіння треба робити на початку березня, поки не розпорошилися плодові кульки. Відзначено кращий ріст при затіненні грядок щитами, а також ретельному догляді, – багаторазовому розпушуванні ґрунту між рядками. Загущені фрагменти можна пікірувати і відразу поповнювати вільні місця. Сіянці легко це переносять.

Вихід сіянців при застосуванні нашої технології у вісім разів перевищую контрольні варіанти (загалом 860 тис. шт. на 1 га).

Віктор Гніденко,

кандидат сільськогосподарських наук.

м. Мукачево

Газета "Деревообробник"

Теги и ключевые фразы
вирощування платана, коли в украіну завезли перші платани, Платани дерево фото, Різновиди Дерева платан фото, платан+західний, агротехника платан, платан західний малюнок, перлини лісу – платани, Фото груші лісової, дерево платан фото
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати   Інші статті
26.01.2010р.

Тис. Yew. Рід Taxus

Його називають тис ягідний, або європейський, зелениця, негтючка. Це – червоне дерево висотою 10–12 м, у деяких випадках до 28 м. Росте повільно, але має довгий термін життя. Максимальний зафіксований діаметр ствола – 4 м, які досягнуті за 4000 років.

10.04.2009р.

Акація біла. Locust. Рід Robinia

Рід Robinia– листопадні дерева, які належать до родини бобових (Fabaceae). Батьківщина – Північна Америка (схід США та північ Мексики), де нараховується майже 20 видів. До Старого Світу окремі види завезли майже 300 років тому.

Більше статей за тегами
Предложения, которые могут Вас заинтересовать
Більше пропозицій за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При использовании материалов ссылка на www.derevo.info (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.
kremen-decor.com.ua