Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Последние новости
Последние новости
Кто ест кто
12.10.2011р.

С подачи Госагентства лесных ресурсов Украины с начала сентября...

На гослесах Латвия заработала более 50 миллионов латов
04.07.2011р.

В 2010 году оборот компании, управляющей государственными лесами предприятия...

Что представит компания Wood-Mizer на выставке DREMA в Познани, 29 марта – 1 апреля
09.03.2011р.

Компания Wood-Mizer сообщает, что на выставке DREMA в польском городе Познань впервые...

Трелевочные захваты
16.02.2011р.

Одним из самых эффективных средств для сбора и подтрелевки древесины, являются,...

Нова вартість послуг порталу
08.02.2011р.

З 15 березня зросте вартість послуг порталу, а також буде введено ліміт на...Опрос
Опрос
Опрос

Мораторий на вывоз кругляка хотят отменить, а в Вы за или против?

Ваш помічник
Ваш помічник
8939
07.11.2007р. |
Концепція сталого розвитку лісового господарства в контексті міжнародної і національної лісової політики

І. Синякевич, завідувач кафедрою економіки

і менеджменту лісових підприємств Українського державного лісотехнічного університету

1992 року на Міжнародній конференції ООН у Ріо-де Жанейро була проголошена концепція сталого розвитку лісового господарства, основні положення якої відображені в таких документах, як "Агенда 21" та "Ліс - принципова заява". У цих документах було проголошено: усі країни повинні брати участь в озелененні Землі шляхом насадження і збереження лісів, мати право використовувати ліси для свого соціально-економічного розвитку на основі національної лісової політики, що відповідає принципам сталого розвитку, та створювати стійкі структури виробництва і споживання, що забезпечують екологічно безпечне використання лісів; використання лісів повинно бути спрямоване на задоволення соціальних, економічних, екологічних, культурних і духовних потреб сучасного та майбутнього поколінь; національні програми розвитку лісового господарства повинні забезпечувати захист унікальних лісів, що мають культурну, духовну, історичну та релігійну цінність; надавати допомогу тим країнам, що розвивають створення нових і захист старих лісів, забезпечити планування екологічно безпечних технологій ведення лісового господарства; до планування залучати корінні народи, урядові й неурядові організації; торгівля лісовою продукцією повинна бути недискримінаційною (сприяти обробці лісоматеріалів на місцях); добиватися контролю за забрудненнями, що завдають шкоди лісам.

 

Ці постулати сталого розвитку лісового господарства не можна визнати революційними в лісовому менеджменті. Своїм корінням вони переплітаються із рішеннями, що були прийняті в Буенос-Айросі в далекому 1972 році на сьомому Світовому конгресі з лісів та інших міжнародних форумах.

Спираючись на ухвали, що були прийняті в Ріо (1992), європейські крани зробили значний поступ у розвитку лісового господарства, незважаючи на окремі невдачі, пов`язані, головним чином, з економічними та екологічними чинниками. Минуло десятиліття з того часу, коли ідеї сталого розвитку лосового господарства були проголошені з високої трибуни міністрів європейських країн (Страсбург, 1990). Настав час озирнутися на пройдений шлях, зробити висновки і окреслити напрями подальшого розвитку лісового господарства України, врахувавши при цьому успіхи та невдачі світової спільноти на шляху втілення у життя ідей сталого розвитку.

 

Лісова політика Європейського Союзу щодо розвитку

сталого лісового господарства

Європейська концепція лісової політики базується на принципах, які були проголошені на Конференції об`єднаних націй з довкілля і розвитку (Ріо-1992), європейським парламентом на конференціях міністрів у Страсбурзі (1990), Хельсинки (1995) та Лісабоні (1998). Ця політика відображена в таких відомих документах, як: "Стратегія" та програма дій Товариства в лісовому секторі" (1998) та "Стратегія Європейського Союзу в галузі лісового господарства" (1997).

Стратегія ЄС у галузі лісового господарства була ухвалена Європейським парламентом ЗО січня 1997 року. Вона проголосила боротьбу з ерозією, знелісненням, пожежами та деградацією біорізноманіття, фінансову підтримку розвитку сталого лісового господарства. Ця стратегія ЄС інтегрована з політикою щодо захисту довкілля та розвитку сільського господарства. Вона передбачає впровадження дієвих стимулів, спрямованих на розвиток агролісівництва.

Європейський парламент висловив свою стурбованість станом громадських лісів, а також негативними наслідками забруднення довкілля, лісових пожеж та вирубування тропічних лісів. У рішенні Європейського парламенту особлива увага звернення на необхідність розвитку лісової освіти і науки, розширення площі лісів і підвищення якості лісових ресурсів.

 

Практика європейських країн щодо реалізації ідеї сталого розвитку лісового господарства на принципах, проголошених у Ріо (1992)

 

Найбільш глибоке історичне коріння ідеї сталого розвитку лісового господарства мають у Німеччині. Тому саме в цій країні добре помітний поступ щодо реалізації ідей, проголошених у Ріо. Зокрема, німецьке законодавство зобов`язує вести стале лісове господарство в лісах усіх форм власності. У Німеччині 1996 року введений у практику товарний знак "Деревина з сталого лісового господарства". 1998 року група німецьких фахівців у межах співробітництва із Світовою лісовою Радою (FSС) підготувала документ під назвою "Директиви сталого лісового господарства", який передбачає проводити сертифікацію лісів на основі принципів FSС, адаптованих до умов Німеччини. Цей документ, зокрема, передбачає: пересування машин у лісі лише дорогами; збереження дерев-пам`яток; відмову від застосування хімічних речовин у лісовому господарстві; утилізацію матеріалів, що не розкладаються; недопущення створення одновікових лісових насаджень; орієнтацію на природне поновлення лісів; заборону суцільних рубок; користування деревиною у межах щорічного приросту, вільний збір продуктів побічного користування лісом.

 

У лісах Німеччини розрахункову лісосіку використовують лише на 50 %, оскільки потреби в деревині за рахунок національної лісозаготівлі покривається лише на ЗО % (70 % лісоматеріалів імпортується з інших країн). За останні два роки стан лісів у Німеччині поліпшився у зв`язку із зменшенням забруднення довкілля.

Усе більше теоретиків з лісової політики в Німеччині схиляються до того, що повернення до старих форм господарювання, зорієнтованих на максимальний прибуток, неможливе з огляду на багатостороннє суспільне значення лісів.

Відчутні успіхи Бельгії щодо розвитку сталого лісового господарства. 1999 року в цій країні був прийнятий закон, що зобов`язує заліснення низькопродуктивних і невикористовуваних земель усіх форм власності. Ці землі держава викуповує у приватних лісовласників з метою заліснення. У межах програми ЄС у Бельгії передбачаємо заліснити 50 тис. га таких земель.

1992 року в Бельгії були закладені правові основи державного стимулювання заліснення земель. Зокрема, витрати на заліснення частково відшкодовують лісовласникам. Виділяють кошти на створення кордонів із кущів між сільськогосподарськими угіддями та лісами. За кожні 3 га заліснених земель видають державну винагороду в розмірі 2000 бельгійських франків, а за ЗО га — 12000. Виділяють також кошти на догляд лісових культур та відшкодування втрат прибутків землевласників.

Значний поступ до сталого лісового господарства зробили скандинавські країни. Як відомо, вони утримуються від плантаційного вирощування лісів (винятком є плантації, що закладаються для потреб науки). У Фінляндії лісова політика спрямована на заборону суцільних рубок та інтенсивного проріджування лісу. Законодавство тут зобов`язує після рубки проводити відновлення лісів, визначає мінімальні вимоги щодо догляду за лісом. Заборонено знищувати ліси, завдавати шкоди процесам, спрямованим на відновлення лісів.

Державне регулювання сталого ведення лісового господарства відбувається за допомогою системи економічних інструментів. Одним із них є планування. У Фінляндії щорічно складають плани відтворення лісових ресурсів, які охоплюють лісовласників різних форм власності. Держава надає пільгові позики на поліпшення стану лісів і будівництво лісових доріг. Ефективна лісова політика вивела невеличку північну країну на перше місце в світі щодо експорту лісоматеріалів, який складає 36% світових поставок.Лісова політика Фінляндії спрямована на інтеграцію лісогосподарського виробництва з промисловістю, торгівлею, туризмом, мисливським господарством. Незважаючи на те, що Фінляндія розташована на півночі Європи, ліси все частіше стають місцем відпочинку, особливо лісові масиви біля населених пунктів. Держава і численні комуни створюють у таких місцях добре обладнані зони відпочинку.

Чи відповідає лісове господарство України принципам ікритеріям сталого розвитку?

Як відомо, Україна приєдналася до багатьох міжнародних угод щодо сталого розвитку лісового господарства. Водночас, відразу ж після Міжнародної конференції ООН в Ріо-де-Жанейро (1992), на сторінках періодичної преси почали з`являтися публікації із твердженнями, що в Україні немає проблем щодо сталого розвитку лісового господарства. Подібні недостатньо обґрунтовані думки можна почути й тепер, незважаючи на складну еколого-економічну ситуацію в лісовому господарстві.

Відповідаючи на питання, наскільки лісове господарство України організоване на засадах сталого розвитку, я не буду зупинятися на позитивних аспектах. Їх не так багато і вони всім добре відомі. Я, головним чином, зосереджу свою увагу на тих питаннях, які стримують конструктивний розвиток лісового господарства і поступ України до ЄС.Про те, що стан українських лісів не відповідає принципам сталого лісокористування, свідчать такі статистичні дані. За європейськими мірками ліси, яких не торкнулася діяльність людини, складають в Україні лише 59 000 га, напівприродні – 4 974 000 га, лісові плантації – 4 425 000 га. У складі високоствольних одновікові ліси займають домінуюче місце – 4 608 000 га (88 %, а змішані - лише 622 000 га, 12 %).В Україні в 1992-96 роках комахи пошкодили 48 990 га лісів, пожежі — 33 130 га (динаміку пожеж характеризує табл. 1), буреломи та вітровали – 18 340 га, дикі тварини — 440 га. Як видно із табл. 1, пошкодження лісів пожежами впродовж 1990-97 років посилювалося (винятком був хіба що 1997 рік). 1998 року лише на території Львівської області мали місце 1534 випадки незаконних рубок (77 % з тих, що були в 1997 році).

Таблиця 1. Динаміка пошкодження лісів України пожежами

 

Роки

Число пожеж

Площа вигорілих лісів, га

1990

2714

2390

1991

2771

1720

1992

5869

410

1993

2967

3180

1994

7411

10040

1995

3754

3140

1996

4928

12670

1997

2309

1470

Для того, щоб змінити ситуацію у лісовому господарстві на краще і посилити роль лісів як чинника, що сприяє стабільності довкілля, Україна повинна брати більш ефективну участь в "озелененні" Землі, оскільки її лісистість є однією із найнижчих в Європі (складає лише 15,6 %); розробити довгострокову ефективну лісову політику щодо екологічно безпечного відтворення і використання лісових ресурсів, яка б забезпечила біологічну стійкість лісових екосистем (особливо в гірській місцевості). Сталий розвиток лісового господарства України без реформування лісового сектора економіки перетворюється у "фата-моргана". Лісове господарство повинно опиратися на більш досконалу систему екологічно спрямованих економічних інструментів лсової політики. Наобхідно запровадити екологічну сертифікацію лісів, лісових товарів та лісового менеджменту, передбачити заходи щодо попередження самовільних рубок, пожеж, сніголомів, вітровалів тощо. Варто було б налагодити дієвий контроль за зовнішніми негативними впливами, що призводять до зниження стійкості і продуктивності лісів. Специфічною для України проблемою залишається встановлення екологічно прийнятного режиму ведення господарства в лісах, забруднених радіонуклідами.

Застереження

Концепція сталого розвитку лісового господарства є прогресивною, але далако не бездоганною. Непросте завдання запропонувати таку концепцію сталого розвитку лісового господарства, яка б цілком влаштовувала країни з полярними природними умовами лісовирощування, різними економічними інтересами та рівнем розвитку. Так, складно поєднати в теорії і на практиці принцип збереження біорізноманіття з плантаційним лісовирощуванням, яке розповсюджене в багатьох європейських країнах. В умовах конкуренції практично неможливо створити стійкі структури виробництва і споживання, особливо в країнах слаборозвинених та з перехідною економікою. Не просто переконати слаборозвинуті країнах в необхідності захисту майбутніх поколінь у той час, коли їм доводиться боротися за виживання - збереження теперішнього покоління.Концепція сталого розвитку лісового господарства відірвана від концепції соціального розвитку суспільства. Вона розрахована, головним чином, на багаті країни. Дня інших країн вона може стати дієвим інструментом розвитку лише тоді, коли буде комплексно вирішувати екологічні, соціальні та економічні проблеми, охопить більшість країн світу, буде мати фінансове забезпечення і супроводжуватиметься впливовими економічними інструментами лісової політики.Разом з тим, я хотів би застерегти читачів від "революціонерів”, які галасливо критикують концепцію сталого розвитку, викладаючи свою інтелектуальну енергію у семантичне тлумачення терміну "сталий розвиток", не пропонуючи при цьому більш конструктивних ідей суспільного розвитку.

Газета "Деревообробник"

Теги и ключевые фразы
стратегія сталого розвитку та екологічна політика в лісовому господарстві, проблеми сталого ведкння лісового, принципи європейської лісової стратегії, концепція сталого розвитку, проголошена в 1992, дайте визначення сталого розвитку лісового господарства України, В яких роках і де проводилися конференції, що підтвердили необхідність сталого розвитку лісового господарства, Лісова політика Європейського Союзу щодо розвитку сталого лісового господарства, сталий розвиток лісового господарства це, основні напрямки розвитку лісового господарства світу, сталий розвиток лісового госпо
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати

Комментариев нет, будьте первыми и начните дискуссию


   Інші статті
18.03.2011р.

Достатніх обсягів лісосировини й справедливої ціни на неї!

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство лісових ресурсів України, не тільки не спрямовані на підтримку вітчизняного виробника, а й загрожують руйнівними наслідками для деревообробної та меблевої галузей країни

08.02.2011р.

"Прямих договорів не буде" 2

Інтервю журналу "Бізнес" з головою Державного агентства лісових ресурсів України Віктором Сівцем. Тут ви зможете дізнатися про плани і стратегії новосформованого органу влади

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При использовании материалов ссылка на www.derevo.info (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.
kremen-decor.com.ua